Çeviri l Malcolm Brogdon: “Hayattaki tutkum basketbol değil, insanlara yardım etmek.”

Çeviri l Malcolm Brogdon: “Hayattaki tutkum basketbol değil, insanlara yardım etmek.”

* Yazar: Marc J. Spears

19 Mayıs’ta The Undefeated’da yayımlandı.

(nba.com)

Milwaukee Bucks oyun kurucusu Malcolm Brogdon’ın, takımının serinin ikinci maçını (Toronto’yla Doğu Finali serisi) kazanmasına büyük katkısı oldu. Kenardan gelip 14 sayı, 5 asist, 4 ribaundluk katkı verdi. Fakat maçtan sonra, daha büyük bir katkı için heyecanlıydı.

TNT setinde “Inside the NBA” programında Charles Barkley, sürpriz bir şekilde Brogdon’ın Hoops2O girişimine 45 bin dolar bağışladı. Bu girişim, Doğu Afrika’da su kuyuları oluşturmayı hedefliyor. Barkley’nin de katkısıyla Hoops2O, bir yıldan az sürede 274.200 dolar’lık sermaye oluşturdu.

Brogdon The Undefeated’a Barkley’nin hareketini “Fazlasıyla cömertçe.” diyerek tanımladı. Sözlerine “Yaptığı bağış sadece girişimimize ve Afrika’da yaşayan ihtiyaç sahiplerine yapacağı katkıdan dolayı önemli değil. Aynı zamanda vakfa gelecekte katkı sağlayacak bir farkıdalık yarattı.” şeklinde devam etti.

Malcolm girişimini 29 Ekim 2018 tarihinde duyurdu. Atlanta Hawks forveti Justin Anderson, Brooklyn Nets’in şutör guard’ı Joe Harris, Los Angeles Clippers’ın guard’ı Garrett Temple ve Minnesota Timberwolves’un dört numarası Anthony Tolliver, Brogdon’ın bağış toplamak ve farkındalık yaratmak amacıyla yürüttüğü “Hoops2O Ballin’ for Buckets” kampanyasının yüzü olmakta ona eklenen 4’lü oldu.

Brogdon’ın girişimi, Philadelphia Eagles’ın savunma oyuncusu Chris Long’un 2015’te oluşturduğu Waterboys organizasyonu çatısında oluşturuldu. Hoops2O’nun elde ettiği tüm gelir, Doğu Afrika’daki kuyu çalışmalarına gidiyor.

Chris Long “Brogdon ve “Starting 5”ın (yukarıdaki diğer NBA oyuncularının bulunduğu ekip) kısa sürede başardıkları etkileyici.” ifadesini kullandı. Long sözlerine “Waterboys’u NBA’e yayma gibi bir hedefleri var ve bir yıldan az sürede çeyrek milyon dolar sermaye oluşturdular. Onların katılması 1 milyon kişiye temiz su ulaştırma hedefimize ulaşmamızı hızlandıracak.”

Önümüzdeki yaz Brogdon, Anderson ve Harris, Hoops2O projesi kapsamında Tanzanya’ya gitmeyi planlıyor. Projenin yüzlerinden Garrett Temple konuyla ilgili “Hoops2O, Malcolm’ın beni içine çektiği harika bir proje. Benden Starting 5’ın parçası olmamı istediğinde hemen kabul ettim. Su hayatın en temel unsurlarından biri. Dolayısıyla suyu ihtiyacı olan bir bölgeye temin etmek hoşuma gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Brogdon’ın 225 bin dolar toplama hedefi bir yıl dolmadan gerçekleşti. 3 kuyu çoktan yapım aşamasında; iki kuyunun daha yapımına önümüzdeki ay başlanacak. Bir tane daha sonraki aylarda yapılacak. Her kuyu yaklaşık 7.500 Afrikalıya temiz su imkanı sağlayacak. Waterboys ve Hoops2O birlikte 61 kuyu açmayı amaçlıyor.

Malcolm Brogdon projesiyle ilgili “Sanki hayattaki misyonum ve tutkum buymuş gibi hissediyorum. 14 yaşında Malawi’ye yaptığı bir gezide çoğu Afrika topluluğunun sudan yoksun olduğunu öğrenmişti. Amerikalı basketbolcu sözlerine “Bu proje gözüme her zaman rüyam ve yapmaktan zevk alacağım iş olarak gözüktü. Bunu diğer insanların hayatına dokunabileceğim bir araç olarak gördüm. Afrika başlangıç noktam. Bulunduğum noktadan ve çalışmalarımdan çok memnunum.” şeklinde devam etti.

26 yaşındaki Brogdon, Tanzanya’ya ilk olarak geçtiğimiz yaz temiz suya ne kadar ihtiyaç olduğunu görmek için gitmişti. Eski Virginia Koleji mezunu, birkaç ilkokulu da ziyaret etmeyi düşünüyor. Bucks’ın arka alan oyuncusu Tanzanya’da ziyaret ettiği okulları gördükten sonra moralinin bozulduğunu söyledi.

“Kendileri ve sınıf arkadaşları için evlerinden kovalarla geliyorlar. Okulun arkasında küçük bir nehir vardı. Nehrin arkasında oldukça fakir bir gecekondu bölgesi vardı. Nehirden yararlanmalarına rağmen nehrin pisliği gözle görülürdü. Öğrenciler kovalarına su doldurup, içip, arkadaşlarına uzatıyorlar. Suyun ne kadar kirli olduğunu içerlerken görmek de mümkündü. Katlanılmaz bir görüntüydü.”

Malcolm Brogdon ve Milwaukee Bucks Doğu Konferansı final serisi 3. maçında Toronto Raptors ile karşılaşacak. Milwaukee’nin 1974’ten sonra ilk kez NBA finalinde yer almasından iki maç uzaktalar (Yazı Toronto’nun seriyi kazanıp şampiyon olmasından önce yazılmış bir yazı.) . Sonuç ne olursa olsun Brogdon, Doğu Afrika’da zaten bir şampiyon.

Brogdon sözlerini, “Beni insancıl biri olarak görüyorlar. Beni merak ediyorlar ama NBA’i sıkı takip ettiklerini söyleyemem. Çünkü onların basketboldan büyük dertleri var. Temiz su, yaşamak gibi. Onların öncelikleri ihtiyaçları. Basketbol benim işim ve bu durumu seviyorum. Rüyada gibiyim. Ama hayattaki tutkum basketbol değil. Basketboldan elde ettiklerimi kullanarak insanlara yardım etmek.” şeklinde tamamladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *