Çeviri l Mauricio Pochettino’nun Sezon Öncesi Hazırlıklarının Detayları

Çeviri l Mauricio Pochettino’nun Sezon Öncesi Hazırlıklarının Detayları

* Muhabir: Alasdair Gold

12 Haziran tarihinde, Football London’da yayımlandı.

(thenational.ae)

Sezon öncesi, Mauricio Pochettino’nun futbol takviminde en sevdiği dönemlerden biri ve bunun bir sebebi var. Pochettino’ya göre sezon öncesi, planlarında olan tüm oyuncularla çalışabildiği, önündeki sezonun planları ve felsefesi üzerinde durulabildiği ve belli oyuncuların pozisyonlarını, görevlerini evriltebildiği için çok önemli.

Tottenham çoğu sezona Temmuz ayının ilk haftası başladı fakat bu durum geçen sezon Dünya Kupası nedeniyle değişti. Dünya Kupası’nda mücadele etmeyen oyuncular 9 Temmuz’a kadar gelmediler. Rusya’da olanların dönmesi ise sezon başlamadan önceki haftaya kadar sürdü.

Bu sezon Spurs Şampiyonlar Ligi’nde final oynadığı için sezonu üç hafta daha uzadı. Yani bu sezon da Pochettino hazırlıklara normalden biraz daha geç başlayacak. Football London ekibinin anladığı kadarıyla Arjantinli teknik direktör tam tarihi netleştirmedi, fakat önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Genç oyuncular, Milli Takıma gitmeyen A Takım oyuncuları ve Milli Takıma giden A Takım oyuncularına yeterli izinler verildi ve sırasıyla kampa katılacaklar. Pochettino, geçen yaz bazı oyuncuların yaşadığı akılalmaz tempodan sonra bu yaza temkinli yaklaşıyor. Geçen yaz oyuncularıyla ilgili “Oyuncuların dinlenmesi, 10 aylık sezondan sonra kendilerine gelmeleri gerekiyor. Şikayet etmeyeceğim. 20-21 gün futboldan uzak kalmaya ihtiyaçları olduğunu fazlasıyla anlıyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Mauricio Pochettino bahsettiği oyunculardan birkaç gün önceki milli maçlara gidenlere ekstradan izin verebilir. Çünkü neredeyse bir takvim yılıdır futbol oynuyorlar.

Bireysel Rutinler

İlk 2-3 gün tüm futbolcular için “fitness günleri” niteliğinde geçecek. Verdikleri aranın ardından reaksiyon testleri, kan ölçümleri ve salon çalışmaları yapılacak. Oyuncuların hepsinin tatil rejimlerini uygulamış olması ve kampa fit katılması gerekiyor.

Ardından toplu antremanlar başlayacak. Burası Pochettino, yardımcısı Jesus Perez, antrenör D’Agostino ve kaleci antrenörü Toni Jiminez’in devreye girdiği nokta. Teknik ekip, çift antreman temposunda her gün oyuncularla sahada vakit geçirecek.

Antremanlardan önce Perez, oyuncuların yaşları, fitlik ve sakatlık durumları, güçlenmesi gereken noktaları ve Pochettino’nun istekleri doğrultusunda takımın spor bilimi ekibiyle birlikte her oyuncuya özel çalışma planı hazırlıyor.

Oyuncularla Bire Bir Sohbetler

Pochettino 6 ayda bir oyuncuları ve ekibiyle görüşme yapıyor. Oyuncu görüşmelerinde genelde antrenör ekibinden biri de yer alıyor. Görüşmenin odağı, oyuncunun önceki 6 aydaki performansı ve sonraki 6 ay için arzuları ile Pochettino’nun geliştirmesi gerektiğine inandığı noktalar oluyor.

Eğer oyuncu veya Pochettino geleceklerinin bir arada olmadığını düşünüyorsa sonraki adımlar konuşuluyor. Bu durum bazen oyuncunun kiralanması ve satılmasıyla sonuçlanıyor. Bazen ise, Son Heung-min’de olduğu gibi, oyuncuyla ilgili ne tahayyül edildiği oyuncuya anlatılıyor ve kalmasına uğraşılıyor.

Pochettino’nun Takıma Yaptığı Konuşmalar

Mauricio Pochettino sezon öncesi takımla toplu bir konuşma mutlaka yapar. Bu konuşmayı genelde planlamıyor, o an içinden geldiği gibi yapıyor. Belli konularda videolar gösteriyor.

En akılda kalan sezon öncesi konuşması, Tottenham’ın ikinciliği Arsenal’e kaptırdığı sezondan sonraki konuşma. O toplantıya Kyle Walker’ın geç katılması Arjantinli menajerin yarım saat kendi kendine sinirli bir şekilde konuşmasına neden oldu. Ardından oyunculara Fernando Torres’in kendileriyle oynanan bir hazırlık maçının 93. dakikasında kaybolan bir topun peşinden yaptığı presin olduğu bir video izletti. Bu, oyuncularından her zaman beklediği bir yoğunluktu.

Pochettino o toplantıyla ilgili “Umursuyor gibi gözükmüyorduk ve futbolun ne olduğundan, bizi bir araya getiren duygudan uzaklaşmıştık. ‘Utanmalısınız! Geçtiğimiz dönemi geride bırakmalı ve duygularımız hakkında konuşmalıyız.’ dedim. Bu ve benzeri bir sürü şey söyledim. Neler yaşandığı, hayat ve saygıyla ilgili konuştum. Bittiğinde hepimizin yüzü kızarmıştı ama hoşuma gitmişti.” ifadelerini kullandı.

Kampa Geç Katılanlar ve Yeni Transferler

Bazen bazı oyuncular kampa diğer oyunculardan geç katılıyor. Örneğin bu yaz bu isimler Juan Foyth ve Davinson Sanchez olacak. İki oyuncu 7 Temmuz’da sona erecek Copa America’da mücadele edecekler. Ben Davies gibi bazı oyuncular da sakatlıkları nedeniyle takıma daha geç katılacaklar.

Bir de takıma yeni katılacak isimler konusu var. Spurs bu yaz transfer yapmayı planlıyor (Geçen yaz yapmamıştı.) . Transfer edilmesi planlanan isimlerin en kısa sürede takıma katılması ve onlar için düşünülen programın uygulanması isteniyor. Çünkü Pochettino’ya göre sezon öncesi, yeni transferlerin takımın felsefesine adapte olması için çok ama çok önemli.

Tesislerdeki Hazırlık Maçları

Tottenham Hotspur, yurt dışına çıkmadan önce her zaman Football League (İngiltere 3. ligi) ekipleriyle kendi tesislerinde hazırlık maçları yapar. Bu maçlar, 3 tane 30 dakikalık veya 2 tane 45 dakikalık periyolara ayrılıp her periyotta farklı 11’lerle oynanabiliyor. Bu hazırlık maçlarının amacı, yeni sezon hazırlıklarında kendilerinden daha ileride takımlara karşı yeni taktikler denemek.

Bu hazırlık maçları her zaman hayırlı olmayabiliyor. Örneğin geçtiğimiz Temmuz’da Brentford’la yapılan hazırlık maçında Juan Foyth sakatlandı ve sezonun önemli bir kısmını kaçırdı.

Bu Yazın Turu ve Resmileşen Hazırlık Maçları

Premier League’de çalışan antrenörler genelde yurt dışı turlarını sevmez. Onun yerine bir ay boyunca tamamen tesislerde olup tam konsantre çalışmak isterler. Fakat kulübün pazarlanması ve uluslararası taraftarların takımı izleyebilmesi için yurt dışı turları kaçınılmaz. Hatta yeni transferler veya genç oyuncuların adaptasyonu ve kendilerinin gösterebilmesi açılarından şans gibi görülebilir.

Fakat bu yaz Tottenham’ın as kadrosunun büyük bir kısmı yurt dışı turunda takımla birlikte olacak. Yani genç oyuncuların şans bulması daha zor. Kuzey Londra ekibi Uluslarası Şampiyonlar Kupası’ndaki ilk maçında 21 Temmuz’da, Juventus’la Singapur’da karşılaşacak. Takım maçtan 3 gün önce Singapur’a gidecek. Oradan Manchester United’la oynamak için Çin’e geçecekler.

Spurs’un maç program Avrupa’da, Audi Cup’la devam edecek. Münih’te Tottenham’ın ilk rakibi Real Madrid, ikinci rakibi Bayern veya Fenerbahçe olacak. Son hazırlık maçını kendi stadlarında Inter’le oynayacaklar.

Hazırlık maçları ve genç takımla oynanacak idman maçlarıyla Tottenham Hotspur ve Pochettino, yeni sezona hazır girmeyi hedefliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *