Röportaj l Mathieu Flamini: “Sahip olduğum imkanları, dünyayı değiştirmek için kullanıyorum.”

Röportaj l Mathieu Flamini: “Sahip olduğum imkanları, dünyayı değiştirmek için kullanıyorum.”

Alistair Tweedale’ın Mathieu Flamini ile röportajı

*20 Nisan 2019’da The Telegraph’da yayımlandı.

(BBC.com)

Mathieu Flamini formunun zirvesinde 24 yaşında bir gençti. AC Milan’a onun yaşında bir insanın hayalini dahi zor kuracağı bir paraya daha yeni imza atmıştı.

Arsenal’de geçen dört yılın ardından Flamini 2008’de İtalya’ya geldi. Transfer olduğu takım kadrosunda Paolo Maldini, Andrea Pirlo, Clarence Seedorf ve Ronaldinho’yu barındıran bir takımdı. Milan’daki üçüncü sezonunda şampiyonluk kazandılar. Bu şampiyonluk İtalya Ligi’nde Juventus’un hala devam eden serisinden önce başka bir takımın kazandığı son şampiyonluk.

Mathieu Flamini’nin hayatı tipik milyoner futbolcu hayatından farklı. Fransız oyuncu gözlerini futbol sonrası iş hayatına dikmiş durumda. Milan’a gelişinin ardından Flamini, GFBiochemicals adında bir şirketin eş kurucusu oldu. Bu şirket, çevre dostu çözücüler ve deterjanlar üretiyor. Peki performans zirvesini yaşayan enternasyonel bir futbolcu, neden takım arkadaşları Ronaldinho ve Pato gibi “playboy” hayatı yaşamaktansa kendini işe kanalize eder?

Flamini ile söyleşi, şu sözlerle başlıyor: “Ailem Corsica’da dağların arasında kaybolmuş çok küçük bir köyden geliyor. Kışları, köyde yalnızca 80 kişi oluyor. Bu tarz bir yerden geldiğinizde doğayla iç içe yaşamayı öğreniyorsunuz. Gençliğimden beri doğayla bağlantılıymışım gibi hissediyorum.”

35 yaşındaki futbolcuya göre değişim yapma arzusunun altında yatan temel sebep bu doğayla bağlantılı olma hissi. Flamini konuyla ilgili şu sözlerle devam ediyor: “Denizin yanında büyümek, dünyadaki birçok problemi gözlemlememe sebep oldu. Örneğin denizlerdeki plastikler. İyi yönde gitmediğimizi görmek güç değildi. Ben de bulunduğum noktayı değişim yapmaya çalışan bir sporcu olarak kullanmaya karar verdim.”

Mathieu Flamini’ye göre daha çok spor insanı sahip olduğu imkanları sürdürülebilirlik gibi önemli problemlere dikkat çekmek için kullanmalı. Röportaj boyunca Flamini’nin birkaç kez değindiği noktalardan biri “sosyal sorumluluk”tu. Yaptığı işin başarısı ikinci planda. Para kazanıyor olmasına rağmen konunun parayla ilgili olmadığını vurguluyor.

“Bu durum yeni bir fast food restorantı açtıktan sonra restorantının tüm fast food endüstrisi kadar değerli olduğunu söylemek gibi. Tabii ki arada fark var.”

Başka insanları bu harekete dahil etmek Flamini’nin öncelikleri arasında. İtalya’daki ilk biyoekonomi master’ının kurulmasına yardımcı oldu. Konuyla ilgili Flamini, “Eğitim çok önemli, umarım sonraki nesilleri oraya yönlendirebiliriz.” Ifadesini kullandı.

Flamini aynı zamanda popular eski takım arkadaşlarının da sorumluluk alması için uğraşıyor. Örneğin Arsenal’de beraber oynadıkları üç yıldan tanıdığı Mesut Özil’le birlikte, çevre dostu bir cilt bakım markası kurdular.

Özil Jordan’a birkaç yıl önce yaptığı bir gezi esnasında orada yaşayan Suriyeli göçmenlerin kötü yaşam koşullarına tanık olmuştu. Türk asıllı Alman oyuncu hem kendi hem ülkesi adına çok kötü geçen bir Dünya Kupası’nın ardından kendisine yapılan ırkçılık nedeniyle milli takımı bıraktığını açıklamıştı.

Takım arakdaşıyla ilgili Flamini, “İnandıklarını söylemek ve arkasında durmak onun için kolay değildi. Alman Milli Takımı’nı bırakma kararı, sosyal eşitliğe ne kadar değer verdiğinin kanıtı.” Ifadelerini kullandı.

Fransız futbolcu sözlerine şu şekilde devam etti: “Biz futbolcular olarak büyük bir sosyal media gücüne sahibiz. Topluma karşı sorumluluklarımız var. Gücümüzü çevre ve eşitlikle ilgili pozitif değişim yaratmak için kullanmalıyız. Dünyanın önde gelen sporcularından Mesut bile ırkçılıkla karşılaşıyorsa, bu durum dünyanın her yerinde yaşanıyor olmalı. Bir hareket başlatmak istiyoruz. Çoğu insan için iklim değişimini veya sosyal eşitliği anlamak kolay olmayabilir, ama biz sporcuları takip eden insanlar bizim gelecek neslimiz ve bizim onlara örnek olmamız gerekiyor. Dünyayı kökten değiştirmemiz gerekmiyor, ama herkesin kendi çevresine küçük etkileri olabilir. Üst üste koyunca, küçük şeyler büyük değişimlere yol açabilir.”

Telegraph Sport’un yakın zamanda yaptığı araştırmaya göre, Premier League kulüpleri arasında sürdürülebilirlik adına girişimlerde bulunma noktasında uyumsuzluklar var. Örneğin kulüplerin çoğunun, tek kullanımlık plastik kullanımını önlemek için net adımları yok.

Dünyanın ilk karbonsuz futbol takımı olan League Two ekibi Forest Green Rovers ve 2018 Super Bowl şampiyonu Philadelphia Eagles, Flamini’ye göre çevreye özen göstermenin başarıyı önlemediğinin iki kanıtı.

Konuyu açan Flamini, sözlerine “Konunun para harcamakla alakası yok. Sürdürülebilir iş yapmanın ekstra maliyetli olduğu algısı yanlış. Güneş enerjisi petrol kadar ucuz. Uzun vadede düşündüğünüzde para ve enerjiden tasarruf ediyorsunuz. Konu futbol kulüplerinin değişimin parçası olmak isteyip istemedikleriyle ilgili.” şeklinde devam etti.

dailystar.co.uk

Çevreyle ilgili çalışmalarının yanı sıra 35 yaşındaki oyuncunun futbolculuk kariyeri de devam ediyor. Milan’dan ayrıldıktan sonra Arsenal’e dönen, oradan Crystal Palace’a transfer olan Flamini, şu anda performansıyla göz dolduran Getafe’de forma giyiyor.

Takımı La Liga’da beşinci sırada, Sevilla’nın yalnızca bir puan arkasında yer alıyor. İki takım Pazar günü karşılaşacak. Bitime altı hafta kala, ligin en küçük üçüncü bütçeli takımı olarak ciddi anlamda Şampiyonlar Ligi’ne katılma ihtimalleri bulunuyor. Flamini de Madrid’deki yaşamının tadını çıkarıyor.

Futboluyla ilgili Mathieu Flamini şu ifadeleri kullandı: “Her gün uyanıp en çok sevdiğim işi yapabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Sezon sonuna kadar oynayıp sonrasına o zaman bakacağım. Anı yaşamayı seviyorum. Sevdiğim insanlarla yaşayıp en çok sevdiğim işi yaparken sürdürülebilirlikle ilgili farkındalık yaratmak istiyorum.”

Flamini dünyandaki problemlerin bir günde yok olmayacağının farkında ama aynı zamanda şu anki jenerasyonun ciddi değişimler yapabileceğine de inanıyor. Bu durumu futbolcuların düzgün beslenip, iyi uyuyup, yeterli sıvı aldıkları takdirde performanslarının artışına benzetiyor. Küçük değişimler kolektif etki doğurur. Özellikle futbolcular gibi imkanları olan insanlar sorumluluk almalı.

Eski Arsenal ve Milan oyuncusu röportajı şu sözlerle noktaladı: “Bu günlerde tek başına sporcu olmak yetmez, neden daha fazlası olunmasın? Bu, inandıklarınız doğrultusunda platformunuzu kullanıp değişim yaratmak demek. Bence daha fazla sporcu bunu yapmak istiyor, bu gelecek.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *