Röportaj l Edwin van der Sar: “Kimsenin beklemediği bir futbol seviyesine ulaştık.”

Röportaj l Edwin van der Sar: “Kimsenin beklemediği bir futbol seviyesine ulaştık.”

Amy Lawrence’ın Edwin van der Sar’la röportajı

* 30 Nisan 2019’da The Guardian’da yayımlandı.

(vaaju.com)

Geçen sezon Ajax’ın geleceğiyle ilgili önemli bir sezondu. O anki takımın en yetenekli ve potansiyelli yedi oyuncusuyla bir görüşme gerçekleşti. Kulübün CEO’su Edwin van der Sar ve futbol direktörü Marc Overmans, bu yedi oyuncuyu ellerinde tutmak için görüştüler.

Bu isimler André Onana, Matthijs De Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg ve David Neres’di. Oyunculara yediliye özel hazırlanmış, her birinin Ajax tarihinden ikonik bir oyuncuyla özdeşleştirildiği bir video izletildi. Röportaja van der Sar, “ ‘Eğer bir Ajax efsanesi olmak istiyorsanız, büyük bir başarı kazanmanız gerekiyor.’ Mesajını vermeye çalıştık.” ifadeleriyle başladı.

Justin Kluivert hariç herkes mesajı almış olacak ki diğer altı isim takımda kaldı. (Kluivert Roma’ya transfer oldu.) van der Sar sözlerine “Kulübe inandılar. Genç oyunculara ‘Bizi bekleyin, bize inanın. Rekabetçi bir takım oluşturacağız.’ Şeklinde konuşmamız gerekiyordu. Süreç bizim için mucizevi bir şekilde gelişti.” şeklinde devam etti. Ajax’ın bu ilham verici saha dışı çalışmaları olmasa, saha içindeki performansları bu şekilde olmazdı.

Genç nüve üzerine inşa edilmiş bir takım, tam Ajax’lık bir iş. Yine de günümüz global futbol koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda, başardıkları fazla idealistik. Bu yapının uzun süre devam edeceği gerçekçi olmayan bir temenni ama van der Saar, mecvut yapıyı mümkün olduğunca korumak istiyor. Bu konuyla ilgili Ajax efsanesi, “Marc ve ben de oyuncuyduk. Oyuncuların bir noktadan sonra yeni bir meydan okuma arayacaklarını biliyoruz, bu sıkıntı değil. Yeter ki iki, üç, dört sene takımda kalıp, ligi kazanıp, harika futbol oynasınlar. Ardından ayrılabilirler. Zaten genç takımdan gelen yeni yeteneklere yer açılması açısından da bir noktadan sonra gitmeleri gerekiyor.“ ifadelerini kullandı.

Düzenli olarak üretmek, Ajax’ın genetiğinde var. 1970’ten günümüze Ajax tedrisatından çıkan oyuncuları düşününce, akıl almaz bir liste.

van der Sar, rahat bir insan olduğu için Ajax’ın bu sezonki macerası boyunca sakindi. Ajax’ın Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği başarının, futbolda hala paradan önemli unsurların olduğunu gösterdiğini düşünülmesi Hollandalı efsaneyi memnun ediyor. Konuyla ilgili “Eğer sporu seviyorsanız, herkes 1960’larda Real Madrid’in, 1970’lerde Ajax’ın, Bayern Münih’in başarılarını biliyordur. Son 20 yılda futbolda radikal değişimler oldu, özellikle televizyon ve reklam tarafında. Birçok takım öncelikle “futbol kulübü” olduğunu unuttu. Bizim yayın gelirimiz ve forma sponsorumuz var ama bunlardan 9-10 milyon euro civarı gelirimiz olduğu düşünülünce Avrupa’nın beş büyük ligiyle kıyasması zor.” ifadelerini kullandı.

sports.yahoo.com

Overmans’la birlikte, 1995 yılında Şampiyonlar Ligi’ni kazanan son Ajax takımının oyuncuları olarak, şu anki takımı inşa ederken kendi dönemlerini baz aldılar. Bu noktada kritik kararların başında, takıma tecrübe katmaları için transfer edilen Daley Blind ve Dusan Tadic isimleri öne çıkıyor. İki oyuncu da çok etkili oldular. van der Sar bu transferlerin karakterleri dışında olduğunu kabul ediyor ama mantıklı olduğunu düşünüyor.

“Ekonomik açıdan en bilgece karar değildi. Yaşı ilerlemiş isimlere yüksek bonservis bedelleri ödemekle ilgili tereddütlerimiz vardı ama eksikleri akademimizle giderebileceğimizi düşündük. 1995’deki takımı düşündüğümüzde, Edgar Davids, Clarence Seedorf, Overmans, Frank ve Ronald de Boer, Patrick Kluivert gibi güzide genç oyuncularımız vardı. Ama aynı zamanda Frank Rijkaard ve Danny Blind’e de sahiptik. Dünya Kupası’nda oynadılar ve Şampiyonlar Ligi kazandılar. Bu takımı kurarken ’95 takımını örnek aldık. Birçok genç ve yetenekli oyuncu ile tecrübeli birkaç ismi kombinlemek istedik.”

Bir diğer kritik nokta, van der Sar ve Overmans’ın teknik direktör Eric ten Hag’la yaptığı görüşmeydi. ten Hag’ın ilk zamanlarında eleştiriler vardı. Ama ihtişamlı Ajax futbolunu oynatmak için yeterli donanıma sahipti. Konuyla ilgili van der Sar, “Bizden net bir mesaj aldı. O günden sonra Ajax arkasına bakmadı. Bernabeu deplasmanında zirveye çıktık. Kimsenin bizden beklemediği bir futbol seviyesine ulaştık.” ifadelerini kullandı.

Ajax ve Hollanda Milli Takımı’nın yanında Manchester United efsanesi de olan van der Sar’ın hayatı, futbolu bıraktığı yılın bir önceki sezonunda Johan Cruyff tarafından aranınca değişti. Zaten spor yönetimi konusunda eğitim almayı planlıyordu. Hayatının bu kritik noktasıyla ilgili Sar, “Johan Cruyff bana normalde hukuktan ve işten anlayan birinin CEO olacağını ama benim futbol, hayat üniversitesinden mezun olduğumu söyledi. Yani başarıyı / başarısızlığı, finaller kazanmayı / kaybetmeyi bilen; 89. dakikada hata yapıp 91. dakikada maç almış biri olduğumu söyledi. Emekli olduktan sonra direkt olarak spor yöneticiliği konusunda eğitim aldım.” ifadelerini kullandı. Eski altyapı oyuncusu önce pazarlama direktörü olarak kulübe döndü, ardından 2016’da CEO’luğa terfi etti.

Geleceği düşünmek elzem ama anı değerlendirmek de önemli. Edwin van der Sar, “Düşüncem video izlettiğimiz yedi oyuncumuzu kadroda tutup rekabetçi olmaktı. Sezonumuz daha bitmedi. Önümüzde büyük heyecana sahne olacak ve üç kupayla sezonu kapatabileceğimiz bir bir ay var.” sözleriyle röportajı noktaladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *