Yorum l Anadolu Efes Doğru İşler Yapıyor

Yorum l Anadolu Efes Doğru İşler Yapıyor

twitter: @AnadoluEfesSK

Geçtiğimiz Çarşamba ve Cuma akşamları Anadolu Efes ve Barcelona Lassa arasında oynanan EuroLeague playoff 1. ve 2. maçlarını yerinde, Sinan Erdem Spor Salonu’nda izledim. Efes’in sahasında oynanan iki maçta galibiyetler paylaşıldı ve ev sahibi avantajı Barcelona’nın eline geçti. Normal sezonda bu iki ekip arasında oynanan maçlarda ev sahibi takımlar farklı galibiyetler elde etmişti. Yani iki takım arasındaki dört maçın ardından 2-2’lik eşitlik söz konusu.

twitter: @AnadoluEfesSK

İlk maçta Anadolu Efes kötü bir ikinci çeyrek oynamasının dışında maçın genelini hem oyun hem skor olarak önde götürdü ve sonunda galibiyete uzandı. Hücum tarafında Vasilije Micic’in 7/9 saha içi isabetiyle 21 sayı, 3 ribaund, 7 asistlik performansı ; savunma tarafında Bryant Dunston’ın takımı ateşlemesi galibiyetin temel etkenleri oldu. Micic’in toplam 30 verimlilik puanı üreten performansı, EuroLeague tarafından playoff ilk maçlarının en iyi performansı seçildi. Benim bu iki maçla ilgili asıl hoşuma giden noktaya birazdan değineceğim.

twitter: @AnadoluEfesSK

İkinci maça Barcelona Lassa’nın mental olarak çok hazır geldiği vücut dillerinden anlaşılıyordu. Nitekim maç boyunca çok iyi savunma yaptılar ve hücumda yüksek isabetle oynadılar. Adam Hanga’nın 3/5 üçlük isabetiyle 17 sayı, 4 ribaund, 3 asistlik performansı fark yarattı. Anadolu Efes ise üçüncü periyodun ikinci yarısından itibaren sadece Micic ve Larkin’in birebirleri üzerinden hücum etti. Kendini sezon boyu özel kılan hücumdaki top paylaşımı ve akıcılıktan uzaktı. Bence maçın kaybedilmesinin temel sebebi buydu. Yine de ben Efes’in Palau Blaugrana’da bir maç çalıp, beşinci maçta taraftarının desteğiyle maçı kazanıp adını Final Four’a yazdıracağını düşünüyorum.

twitter: @AnadoluEfesSK

Benim bu iki maçla ilgili asıl dikkatimi çeken nokta Anadolu Efes’in bir tribün kültürü yaratma noktasında doğru işler yapmaya başlaması. Efes ilk maçta bu sezondaki seyirci rekorunu kırdı, ikinci maçta kapalı gişe oynadı. Daha kat edecek çok yol olmasına rağmen sponsorların desteğiyle maç izleme aktivitesi güzelleştirilmeye çalışılmış. Sinan Erdem’de iki yıl önce iki, geçen yıl bir Anadolu Efes maçı izledim. Takımın bu sene çok daha iyi oluşu temel etken olsa da maçın oynanmadığı anlarda yapılan aktiviteler; salonun genel atmosferi; Cedi, Mehmet Okur ve Ekrem İmamoğlu’nun ilk maça gelmesi; maç öncesi ve sonrasında takımın sosyal medya hesaplarımın kullanımı gibi etkenlerle bu seneki maç izleme tecrübemden önceki iki yıla nazaran çok daha fazla keyif aldım. İlk maça basketboldan iyi anlayan Efesli bir arkadaşım, ikinci maça basketbol ve Efes’le hiçbir alakası olmayan bir arkadaşımla gittim, ikisinin de benim gibi çok keyif aldığını gördüm. Kazanmak-kaybetmekten öte Efes’in boşa geçen yılların ardından bir tribün kültürü yaratmaya çalışmasını mutlulukla takip ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *